Społeczeństwo polskie jest społeczeństwem starzejącym się. Około 17% ludności to osoby w wieku 60 i więcej lat. W powiecie wałbrzyskim odsetek ten jest wyższy i wynosi 23 %. - Jesteśmy grupą, z którą powinni się liczyć politycy, przemysł i handel – uważają seniorzy. I trudno się z nimi nie zgodzić... Seniorzy w wieku 60 + nie muszą siedzieć w domu. Wiedzą dobrze o tym ci, którzy korzystają z różnego rodzaju kursów, szkoleń czy warsztatów. Działając w organizacjach pozarządowych wciąż poszerzają swoją wiedzę, zdobywają nowe umiejętności oraz nawiązują kolejne znajomości. Nie ulega wątpliwości, iż seniorzy stanowią grupę społeczną, która dzieląc się swoim cennym doświadczeniem, odgrywa istotną rolę w życiu społeczności lokalnej.
Nieprawdą jest, że w pewnym wieku „nie ma już sensu dalej się dokształcać”. Uczymy się przecież całe życie. Przechodząc na emeryturę nie jesteśmy skazani wyłącznie na oglądanie telewizji i sprzątanie domu. Podobnie jak wcześniej możemy brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. Istotne jest jednak, aby osoby w wieku 60 + chciały wykorzystać swój potencjał. Miały chęć i okazję, by bezinteresownie pomagać innym działając społecznie chociażby jako wolontariusze w organizacjach pozarządowych. To z myślą o nich Forum Aktywności Lokalnej przygotowało projekt, którego celem jest zachęcenie seniorów do czynnego udzielania się społecznie oraz nauki przez całe życie. Poprzez spotkania z ekspertami osoby, które ukończyły 60 lat zdobędą umiejętności i wiedzę potrzebną do założenia i późniejszej pracy w organizacji pozarządowej. W ramach szkoleń uczestnicy odbędą kurs podstaw obsługi komputera czy poruszania się po internecie. Dzisiaj w dobie cyfryzacji i technologii umiejętność założenia oraz odbierania poczty elektronicznej, sprawdzenia stanu konta bankowego poprzez internet czy znalezienia podstawowych informacji jest ważnym elementem codziennego życia. Oferta Forum Aktywności Lokalnej to również warsztaty z psychologiem. Praktyczne zajęcia pozwalające odnaleźć motywację do aktywności, poradzenia sobie z negatywnymi emocjami czy umiejętności zaspakajania podstawowych potrzeb. W ramach projektu eksperci wyjaśnią również dlaczego warto działać społecznie, dzielić doświadczeniem z młodszym pokoleniem i przekazywać dalej swoją wiedzę. Zajęcia będą miały charakter praktyczny. Udział w nich może wziąć każdy, kto skończył 60 lat i mieszka na terenie Jedliny – Zdroju, Głuszycy czy Walimia. Dlaczego akurat z tych gmin? W przeciwieństwie do większych miast to właśnie często w tych mniejszych brakuje ofert i możliwości do dalszego rozwoju. Wynika to m.in. z barier logistycznych czy finansowych. Dlatego zachęcamy do udziału w projekcie. Osoby z wymienionych wyżej gmin i zainteresowane udziałem w projekcie mogą kontaktować się pod numerem telefonu 74 848 01 00 lub 535 229 933. Udowodnijcie młodszym, że mogą się jeszcze dużo od Was nauczyć.
Uprzejmie informujemy, że dnia 18 września 2024r. od godz. 9.00 do godz. 17.00 odbędą się badania mammograficzne dla mieszkanek naszej gminy przy budynku Urzędu Gminy Grzmiąca, ul. 1 Maja 7, 78-450 Grzmiąca.
czytaj więcejMuchomor czerwony, znany również jako Amanita muscaria, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych grzybów w przyrodzie, wyróżniającym się intensywnym czerwonym kapeluszem i białymi kropkami. Chociaż jego wygląd przyciąga uwagę, to jednak jego właściwości są bardziej złożone i budzą pewne kontrowersje. Susz z tego grzyba, uzyskiwany przez wysuszenie świeżych okazów, ma swoje unikalne zastosowania, które mogą wspomóc ludzki organizm pod warunkiem zachowania ostrożności.
czytaj więcejAmanita muscaria, znana również jako muchomor czerwony, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych grzybów, głównie dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi – czerwonego kapelusza z białymi kropkami. Choć grzyb ten jest często postrzegany jako trujący i niebezpieczny, stosowany zewnętrznie ma szereg prozdrowotnych właściwości, które od wieków były wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie ekstrakty z Amanita muscaria są coraz częściej stosowane w kosmetologii i naturalnych terapiach, zwłaszcza na potrzeby pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości bólowych.
czytaj więcejZapraszamy Was na wycieczkę trasą ekologicznej gry terenowej "Na Dzikowcu" - jednej z dwóch tras, które na naszym terenie stworzyła Fundacja Polska Górom. W grę zagramy przy użyciu bezpłatnej aplikacji Tropimy, którą można pobrać ze sklepu Play.
czytaj więcej19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej